Polish Cowboy Race

Polish Cowboy Race

Historia Cowboy Race

Cowboy Race nie jest bardzo nową konkurencją. Jej popularność rosła w USA i innych krajach, gdzie jazda westernowa jest znacznie bardziej popularna niż w Polsce. 

CR jest kolejną konkurencją – obok opisywanych wcześniej na blogu Working Equitation i TREC – stawiającą na łączenie techniki, precyzji i użytkowości. Nie dotarłam do „jedynej” historii tej konkurencji, ale jeśli tylko uda mi się tutaj coś poukładać to uzupełnię ten akapit 🙂 To co należy zaznaczyć już na wstępie – PCR zakłada start w sprzęcie westernowym, w przeciwieństwie do WE i TREC, które pozwalają na starty również w stylu klasycznym.

Szukając informacji na temat CR możemy znaleźć m.in. Extreme Cowboy Associaction (EXCA). Organizacja ta zajmuje się „Extreme Cowboy Race” – to odmiana CR skupiona na bardziej „terenowym” niż „farmerskim” wyglądzie przeszkód (przykłady można znaleźć na stronie EXCA Sample Obstacles).

PLWiR i PCR

Polska Liga Western i Rodeo została założona w maju 2002 roku. W ciagu niespełna 20 lat działalności skupiała miłośników jazdy western w Polsce, działają obok innych westernowych organizacji.

PLWiR wzięło pod swoje skrzydła nie tylko typowe westernowe konkurencje techniczne i szybkościowe, ale też konkurencje rodeo oraz alternatywne dyscypliny – i właśnie tutaj możemy przypisać PCR 🙂

Założenia PCR

Celem konkurencji PCR jest zaprezentowanie umiejętności konia i jeźdźca we wszystkich manewrach spotykanych w jeździe westernowej. Dyscyplina ta bazuje na m.in. trail, reining czy pole bending.

PCR stawia na wszechstronność pary – liczy się precyzja, technika wykonania elementów oraz szybkość. Wszystkie konkurencje są rozgrywane na czas co dodatkowo nakłada presję na jeźdźców – w takich warunkach o dobry – technicznie – przejazd nie jest łatwo 🙂 

Zawody i szkolenia w Polsce

PCR mimo swojej „młodości” w Polsce jest dość popularny wśród jeźdźców westernowych czy TREC. Stanowi połączenie techniki i użytkowości, więc może też znaleźć swoich zwolenników wśród osób zainteresowanych jazdą Working Equitation.

Taka notka ode mnie: jeśli macie konia wszechstronnego, a interesuje Was WE/TREC/PCR to warto próbować swoich sił w tych trzech konkurencjach i startować. Dzięki temu objeździcie się z koniem po zawodach, co – w momencie poważniejszego startu – może dać same plusy 🙂

Szkolenia są organizowane – na miarę pandemiczną – a wszystkie informacje o planowanych wydarzeniach możecie znaleźć na Facebook’u Polish Cowboy Race.

To co należy zaznaczyć to ograniczanie ilości startów na zawodach – przejazdy są raczej krótkie, ale bardzo dynamiczne. Każda para może mieć maksymalnie 5 udziałów w konkursach danego dnia.

Konkurencje i klasy

Zacznę od klas, bo tutaj wyróżniamy tylko 3:

  • Youth (młodzież) to klasa dla zawodników między 11 i 15 rokiem życia, a zawodnicy nie mogą stosować ostróg.
  • Amateur dla zawodników powyżej 15 roku życia, ale nie zajmujących się „jeździectwem” zawodowo,
  • Open to klasa otwarta dla wszystkich jeźdźców powyżej 15 roku życia, jest to jedyna klasa też dla zawodników zajmujących się jeździectwem zawodowo (trenujących konie, jeźdźców itd.).

We wszystkich klasach konie muszą mieć ukończone 4 lata. Podział na klasy pomaga w ustaleniu nie tylko rankingu, ale głównie w zaawansowaniu przejazdów 🙂 Dodatkowo raz zakwalifikowana w Open para nie może wskoczyć „niżej” do klasy Amateur.

Dokładne przepisy PCR możecie znaleźć na stronie Przepisy i regulamin PCR (na stronie PLWiR).

Konkurencje mamy 4 i teraz kolejno…

Cowboy Trail

Cowboy Trail to konkurencja rozgrywana tylko dla klasy Youth i Amateur 🙂 Celem jest przejechanie schematu 6-8 przeszkód w precyzyjny sposób, ale z uwagą na czas. Z przepisów warto wyróżnić:

  • punktacja przeszkód jest od 0 (niezaliczona, tutaj są konkretne wytyczne w regulaminie) do 5 (bardzo dobre pokonanie przeszkody),
  • trzy najlepsze pary mają bonusowe punkty za czas,
  • w przypadku takiej samej liczby punktów o klasyfikacji końcowej decyduje czas.

To takie trzy główne punkty, jakie wyróżnię z przepisów tej konkurencji 🙂 Dla młodzieży jest to na pewno fajna konkurencja żeby się objeździć po zawodach, oswoić z presją schematu i czasu, a też zdrowo rywalizować z rówieśnikami. 

Jest to jedyna konkurencja, gdzie w razie równej sumy punktów o klasyfikacji decyduje czas – w pozostałych przeprowadza się dogrywkę.

[Film 1] Partynickie przejazdy młodzieży z 2019 roku – były to V Mistrzostwa Polski PCR.

Cowboy Race

Rozgrywana we wszystkich klasach (jako jedyna ze wszystkich konkurencji PCR). Przejazdy są na czas, a schemat składa się od 8 do 12 przeszkód. Należy pamiętać o określonym sposobie pokonywania przeszkód i tym, że np. rozbudowanie przeszkody w imię szybkiego pokonania to nie jest to co chcemy osiągnąć 😉

[Film 2] Raczkowa to było miejsce mojego debiutu w Extreme Trailu, ale organizowali również przejazdy PCR! Świetna atmosfera, a i schemat wymagający nie tylko umiejętności jeździeckich, ale i… łuczniczych!

Cowboy Parallel Race

Bardzo podobna do Cowboy Race, ale startuje jednocześnie dwóch zawodników na bliźniaczych torach (ich trasy nie mogą się krzyżować!). Schematy składają się z 4-6 przeszkód. Wyróżnikiem CPR jest:

  • rozgrywana tylko w klasie Open i Amateur,
  • rywalizacja jest prowadzona systemem pucharowym (tj. przegrana para odpada, a zwycięzca przechodzi do następnej rundy),
  • w przypadku małej ilości par może zostać zastosowany system „każdy z każdym”,
  • czas przejazdu każdego zawodnika stanowi kryterium klasyfikacji.

To jedna z ciekawszych konkurencji do oglądania, bo dochodzi tutaj do bezpośredniej rywalizacji – dwie pary w jednym czasie rywalizują ze sobą, co podnosi presję na zawodników. Z moich obserwacji wynika, że jest to też konkurencja bardzo angażująca publiczność 🙂

[Film 3] Festiwal „Z Kopyta” w 2019 i przejazdy Cowboy Parallel Race.

Team Cowboy Race

Ostatnia konkurencja, rozgrywana tylko w klasie Open i Amateur. Klasyfikacja tutaj jest drużynowa – 2 lub 3 pary stanowią drużynę 🙂

Celem jest pokonanie schematu 6-8 przeszkód w jak najkrótszym czasie – w sumie, dla drużyny. Jest to system sztafetowy – następny zawodnik wyjeżdża na tor wtedy, gdy poprzednik zakończył swój przejazd (przekroczy linię mety). Falstart kończy się… cofnięciem do startu i ponownym wystartowaniem – co kosztuje czas drużyny 😉 

[Film 4] Jedne z pierwszych zawodów PCR w Polsce, w Żółkiewce z 2016 roku i… praca zespołowa! 🙂

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *