Chomicznik zabajkalski – omówienie standardu

Chomicznik zabajkalski – omówienie standardu

Chomicznik zabajkalski to kolejny mało popularny gatunek gryzonia w Polsce. We wpisie o dżungarkach i Campbellach możecie znaleźć podstawowe informacje, ale też wspomnienie o hybrydach (które są bardzo popularne w naszym kraju).

W tym wpisie zajmiemy się czystymi gatunkowo chomikami Campbella (stara polska nazwa, nadal używana potocznie) 🙂 Omówię jakie cechy je wyróżniają na tle innych gatunków oraz przedstawię standard wg NHC. Na zdjęciu poniżej osobnik o umaszczeniu agouti.

Standard budowy

Podobnie jak w dwóch pozostałych wpisach o standardzie (o chomiczniku malutkim oraz chomiczaku pręgowanym) przedstawię przetłumaczony standard według wytycznych Nacional Hamster Council.

Campbelle mogą mieć tzw. satynowe futro – jest to mutacja nadająca dodatkowego „błysku” włosa. Sierść taka jest delikatniejsza niż zwykła oraz ma nieco inne tony kolorystyczne – co sędziowie muszą brać pod uwagę oceniając umaszczenie danego osobnika. 

KategoriaOpis
TYP (25 punktów)Ciało powinno być szerokie, krępe. Głowa proporcjonalna do tułowia, z szeroką czaszką i krótkim pyskiem, z charakterystycznych tępym nosem. Głowa dobrze osadzona w tułowiu. Nogi i ogon powinny być ledwo widoczne. Oczy i uszy dobrze rozstawione.
SIERŚĆ (20 punktów)Sierść powinna być: miękka, krótka i bardzo gęsta, sprawiająca wrażenie „wełny”. Owłosione są również podeszwy stóp. Wnętrze ucha również powinno być pokryte futerkiem.
WIELKOŚĆ (10 punktów)Dorosłe osobniki powinny mierzyć od 10 do 12 cm długości ciała.
KONDYCJA (10 punktów)Chomik powinien być w dobrej formie, ciekawski gdy nie śpi i przyzwyczajony do ludzi. Dobrze umięśniony i bez nadmiaru tłuszczu. Sierść powinna być o zdrowym połysku, czysta.
USZY I OCZY (5 punktów)Wielkość oczu i uszu proporcjonalna do wielkości zwierzęcia. Oczy powinny być zaokrąglone, ale nie wyłupiaste. Uszy powinny być stojące, o zaokrąglonym kształcie i widoczne ponad futrem.
UMASZCZENIE (30 punktów)Umaszczenie ocenia się zgodnie ze standardem koloru podstawowego z wyłączeniem sierści na brzuchu.
NotatkaNHC dopuszcza 3 umaszczenia oraz jeden wzór w standardzie tego gatunku. Znanych jest bardzo dużo odmian barwnych, jednak część z nich nadal nie jest ustandaryzowana w ramach NHC. W przypadku np. innego klubu
[Tab. 1] Tłumaczenie standardu budowy chomicznika zabajkalskiego. Oryginał znajdziecie na stronie: Dwarf exhibition standards [NHC].

Standard umaszczenia

Chomiczak zabajkalski ma bardzo dużo znanych odmian barwnych. NHC jest bardzo restrykcyjnym związkiem jeśli chodzi o tworzenie standardów, stąd tylko 3 z nich są zgodne z ich normami. Inne kluby (bazujące na wytycznych NHC) dopuszczają zazwyczaj więcej umaszczeń w standardach. Dzięki temu hodowcy mogą prowadzić dobrą selekcję nie tylko w obrębie eksterieru, ale też w jakości koloru – co jest ważne dla NHC 🙂 

Standardowe wg NHC są poniższe umaszczenia i wzór:

  • agouti / normal – umaszczenie dzikie, czarnookie,
  • albino – białe, czerwonookie,
  • argente – umaszczenie podobne do dzikiego, ale wyraźnie rozjaśnione (beżowo-piaskowe) o jasnych uszach i czerwonych oczach,
  • mottled – to wzór odpowiadający za „łaciatość”.

Znanych jest jednak dużo więcej umaszczeń prostych i złożonych. Co to znaczy?

  • Umaszczenia proste to takie, które są zaliczane do kolorów podstawowych gatunku oraz nie wymagają „złożonego” działania kilku genów. Przykłady, wraz z podanym w nawiasie genotypem:
    • albino (cc)
    • argente (pp)
    • opal (dd)
    • umbrous (uu)
    • moscow (mm)
    • black (aa)
  • Umaszczenia złożone powstają w wyniku działania – „złożenia” – efektów kilku genów. Są to po prostu kombinacje, a poniżej wymienię przykładowe umaszczenia wraz z genotypem:
    • blue (aadd)
    • chocolate (aabb)
    • lilac fawn (bbdd)
    • champagne (aaddpp)
    • black mottled (aaMo_)

Ze względu na dobrze znaną genetykę umaszczeń tego gatunku, dużo prościej jest pisać po prostu o działaniu poszczególnych genów niż opisywać wszystkie znane ich zestawienia. Jednak to jest wiedza na osobne wpisy 😉

Poniżej tabela z przetłumaczonym standardem umaszczenia agouti

Agouti / NormalStandard NHC
TOP COAT
(wierzchni kolor sierści)
Koniec włosa powinien być w kolorze ciemnego brązu, a poniżej kolor jest beżowo-kremowy – całość sięga około 1/3 długości włosa.
BASE COLOUR
(kolor „bazowy” przy skórze)
Ciemno niebieskoszare.
BELLY FUR
(sierść na brzuchu)
W kolorze złamanej bieli, z niebieskoszarym odcieniem od strony skóry.
FEET
(sierść na stopach)
W kolorze złamanej bieli.
EYES
(barwa oczu)
Czarne
EARS
(barwa uszu)
Szaro-brązowe
ARCHES
(„łuki”)
Na bokach ciała znajdują się trzy wyraźne łuki. Linia jest w kolorze bladego bursztynu i stanowi granicę między kolorystyką grzbietu, a kolorystyką brzucha.
SPINAL STRIPE
(linia grzbietowa)
Równomierny czarny pasek, sięgający od oczu aż do nasady ogona.
[Tab. 2] Tłumaczenie standardu umaszczenia agouti chomicznika zabajkalskiego. Oryginał znajdziecie na stronie: Dwarf exhibition standards [NHC].

Na zdjęciu poniżej widać wyraźnie wszystkie cechy umaszczenia agouti. Wyraźnie widoczne „3 łuki” oddzielające kolorystycznie strefy futra.

Na poniższych zdjęciach zwróćcie szczególną uwagę na kształt głowy i pyszczka. W wyobraźni poprowadźcie linie, tak żeby starać się wyćwiczyć oko w łapaniu proporcji 🙂

Ciekawostki na koniec

Chomiczniki zabajkalskie mają bardzo rozbudowaną i dobrze poznaną genetykę. W porównaniu z innymi chomikami tylko syryjki mają więcej znanych mutacji i kombinacji 🙂 Poniżej 3 szybkie ciekawostki genetyczne:

  • Wszelkie umaszczenia self (czyli bez znaczeń w postaci np. „3 łuków” czy paska na linii kręgosłupa) są u Campbelli zwiazane z genem a. W układzie recesywnym aa warunkuje umaszczenie black, a w połączeniu z innymi genami tworzy jednolitą kolorystykę na całym ciele zwierzęcia. Wyjątkiem są „białe skarpeteczki”, które występują w niemal każdym wariancie umaszczenia.
  • W przypadku umaszczenia albino, warunkowanym recesywnym zestawem cc nigdy nie wiadomo „co siedzi pod spodem”. Para cc skutecznie „przykrywa” działanie wszystkich pozostałych genów. Bez znajomości pochodzenia takiego zwierzęcia nie jesteśmy w stanie określić jego genotypu poza tym, że jest albino – dlatego kluczowa w pracy hodowcy jest znajomość genetyki oraz praca z rodowodami 🙂
  • Czerwony kolor oczu u tego gatunku jest związany z 2 genami: c oraz p. O recesywnej parze cc pisałam wyżej, natomiast para pp „rozjaśnia” osobnika. Gen p odpowiada za ograniczenie czarnego barwnika w skórze oraz sierści zwierzęcia, w tym wpływa na kolor oczu. Nie przykrywa on jednak działania innych genów, a wraz z nimi tworzy czerwonookie kombinacje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *