Chomicznik malutki – omówienie standardu

Chomicznik malutki – omówienie standardu

O chomiczniku malutkim pojawił się już wpis na blogu, ale ciężko napisać post o standardzie hodowlanym bez tych podstawowych informacji 😉

Roborek (potoczna nazwa) jest dość popularnym gatunkiem w Polsce, a za granicą cieszy się dużą sympatią hodowców. W zasadzie z roku na rok współpraca hodowlana przynosi nowe informacje o genetyce tego gatunku czy nowe odmiany barwne. Na zdjęciu poniżej osobnik o umaszczeniu agouti.

Standard budowy

Przedstawię Wam przetłumaczony standard budowy, który znajduje się na stronie Nacional Hamster Council. To najstarsza organizacja zajmująca się zrzeszaniem hodowców chomików. Jej działalność rozpoczęła się już w 1949 roku 🙂 O samym NHC i innych klubach zrobię kiedyś wpis, bo to może być ciekawy temat – dajcie znać w komentarzu co o tym myślicie!

W pierwotnej wersji tego wpisu z bloga MLM posługiwałam się standardem czeskiego CKK, jednak dla spójności w tym i kolejnych wpisach będę się odwoływać głównie do NHC. Język angielski też jest popularniejszy, co dużo ułatwia 😉

KategoriaOpis
TYP (25 punktów)Tułów jest szeroki i krępy, a rozstaw tylnych kończyn wydaje się być nieco szerszy niż przednich. Głowa powinna być dobrze osadzone w ciele i bez widocznej szyi. Szeroka czaszka z krótkim, ale szerszym pyskiem. Oczy i uszy powinny być odpowiednio osadzone.
SIERŚĆ (20 punktów)Miękkie, gładkie i bardzo gęste, również na stopach (i ich podeszwach).
WIELKOŚĆ (10 punktów)Dorosły osobnik od 6 do 8 cm długości ciała.
KONDYCJA (10 punktów)Chomik powinien być w dobrej formie, ciekawski gdy nie śpi i przyzwyczajony do ludzi. Dobrze umięśniony i bez nadmiaru tłuszczu. Sierść powinna być o zdrowym połysku, czysta.
USZY I OCZY (5 punktów)Oczy są duże i wydatne, wyraźnie okrągłe, ale nie powinny być wyłupiaste. Uszy są zaokrąglone, wyraźnie widoczne nad futerkiem i rozłożone, gdy zwierze nie śpi.
UMASZCZENIE (30 punktów)Umaszczenie ocenia się zgodnie ze standardem koloru podstawowego z wyłączeniem sierści na brzuchu

Umaszczenie ocenia się zgodnie ze standardem danej mutacji barwnej. U chomicznika malutkiego standard NHC dopuszcza tylko umaszczenie Normal (Agouti – dzikie, opis znajdziecie niżej).
NotatkaZe względu na małe rozmiary tego gatunku, chomicznik malutki jest wystawiany w specjalnej zagrodzie.
[Tab. 1] Moje tłumaczenie standardu budowy chomicznika malutkiego. Oryginał znajdziecie na tej stronie: Dwarf exhibition standards [NHC].

Standard umaszczenia

W przypadku roborka jest to dość proste, bo NHC wyróżnia tylko jedno umaszczenie standardowe. Pozostałe mutacje nie są jeszcze na tyle ustandaryzowane by w ramach NHC brać udział w wystawach. Niestandardowe odmiany barwne są wystawiane w kategoriach „pets”, ale część związków przyjmuje już powoli coraz więcej umaszczeń – następuje powolna standaryzacja 🙂 To jest zawsze proces stopniowy, a np. CKK już w 2016 roku dopuszczało dwa umaszczenia (agouti i white face).

Co ciekawe, część umaszczeń roborków nie jest uznawana za prawdziwe odmiany barwne, a jedynie są geny modyfikujące wzór (np. mottled). Można o tym przeczytać np. na blogu Martin Braak. Poniżej znajdziecie listę znanych wariantów i odmian, ale bez dokładnego opisu (to może kiedyś) 🙂

Chomicznik malutki ma kilka znanych już umaszczeń:

  • agoutinormal – dzikie umaszczenie, czarnookie
  • cinnamon – rozjaśnienie koloru dzikiego, czerwonookie
  • blue – najnowsza mutacja „przyciemniająca” kolor dziki, hodowcy nadal ją poznają (znana jest od 2017 roku),
  • platinum – „bieleją” z wiekiem,
  • snowbear – białe z „łatką” między uszami,
  • pure white / BEW (black eyed white) – rodzą się białe, z czarnymi oczami,
  • white face – dominujący white face [wzór umaszczenia]
  • husky – recesywny white face [wzór umaszczenia]
  • mottled – „łaty” [wzór umaszczenia]

A jak wygląda standard dla umaszczenia? Pamiętajcie, że całkowita ilość punktów za umaszczenie wynosi 30, więc jakiekolwiek odstępstwo od poniższych wytycznych skutkuje gorszą oceną w tym kryterium.

Normal / AgoutiStandard NHC
TOP COAT
(wierzchni kolor sierści)
Piaskowy odcień brązu (o cieplejszej tonacji) obejmujący 1/3 długości włosa. Końcówki włosa mogą być delikatnie w kolorze ciemnego brązu.
BASE COLOUR
(kolor „bazowy” przy skórze)
Niebieskoszary
BELLY FUR
(sierść na brzuchu)
Białe
FEET
(sierść na stopach)
Białe
EYES
(barwa oczu)
Czarne
EARS
(barwa uszu)
W kolorze cielistym z delikatnie widocznym futrem na zewnętrznej części małżowiny usznej.
MARKINGS
(znaczenia)
Brak pasków policzkowych i pregi grzbietowej. Granica między kolorem grzbietu, a brzucha jest wyraźna, bez pręgowania. Stanowi linię z lekką krzywizną w dół między przednimi i tylnymi łapami oraz nad nasadą ogona. Wyraźnie zaznaczone brwi i wąsy muszą być czysto białe.
NotatkaNiejednolita szata odsłaniająca wyraźnie kolor bazowy jest karana.
[Tab. 2] Moje tłumaczenie standardu dla umaszczenia Agouti chomicznika malutkiego. Oryginał znajdziecie na tej stronie: Dwarf exhibition standards [NHC].

Na zdjęciu poniżej bardzo wyraźnie widać wszystkie cechy budowy oraz umaszczenia agouti u chomicznika malutkiego 🙂

Ciekawostka na koniec

Chomicznik malutki zamieszkuje w naturze tereny pustynne, stąd jego umaszczenie jest dość jednolite i „piaskowe”. Zadano mi kiedyś pytanie, czemu chomik pustynny ma owłosione podeszwy stóp? Osłona kończyn wydaje nam się oczywista kiedy jest zima, ale w przypadku roborka – prowadzącego zmierzchowo-nocny tryb życia na pustyni pytanie może wydawać się nie takie oczywiste. Odpowiedź to: ochrona stóp przed skrajną temperaturą i izolacja termiczna 🙂 Pustynie mają to do siebie, że mogą być bardzo gorące za dnia i bardzo zimne w nocy – chomik wychodząc na „żer” nie poparzy skóry, a w ciągu nocy nie wyziębi przez stopy 🙂 Poniżej zdjęcie, gdzie widać wyraźnie owłosienie kończyn u tego gatunku.

Źródła:

Link do tablicy Pintrest poświęconej chomicznikowi malutkiemu, w której „kolekcjonuję” zdjęcia tego gatunku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *