Chomicznik dżungarski – omówienie standardu

Chomicznik dżungarski – omówienie standardu

Potencjalnie jeden z najczęściej spotykanych gatunków w naszych domach, choć – w Polsce – mało kto ma „czystego” dżungarka (potoczna nazwa) 🙂 Wspominałam o nim już we wpisie o dżungarkach i Campbellach.

Warto porównać zdjęcia zawarte w tym wpisie do tych z tekstu o chomiczniku zabajkalskim – dzięki temu dokładnie zobaczycie różnicę pomiędzy tymi dwoma, blisko spokrewnionymi gatunkami. Na zdjęciu poniżej osobnik z czeskiej hodowli Pity o umaszczeniu szafirowym (ang. sapphire).

Standard budowy

Chomicznik dżungarski to bliski kuzyn dla Campbelli, a nie.. przepraszam. Lata temu naukowcy myśleli, że to Campbella jest podgatunkiem(!) dżungarka – występującym na nieco innym terenie, stąd pewne różnice w budowie i umaszczeniu.

Rozwój nauki, w tym biologii molekularnej oraz genetyki pozwolił realnie oddzielić dżungarka od Campbelli – ale o tym napiszę kiedyś osobny wpis. Na dzisiaj wierzcie mi na słowo, że różnice są znacznie większe niż może nam wyglądać „na oko” 😉

Chomicznik dżungarski wg standardu Nacional Hamster Council charakteryzuje się m.in. „rzymskim nosem” (bardzo dobrze to widać na zdjęciu wyżej).

KategoriaOpis
TYP (25 punktów)Ciało o owalnym kształcie. Głowa powinna być szeroka i dobrze osadzona na tułowiu. Czaszka delikatnie zakrzywiona z lekko wypukłym czołem (tzw. rzymski nos). Nogi i ogon niemal niewidoczne. Oczy i uszy dobrze rozstawione.
SIERŚĆ (20 punktów)Sierść powinna być: miękka, krótka oraz bardzo gęsta. Owłosione są również podeszwy stóp. Wnętrze ucha powinno być również lekko owłosione.
WIELKOŚĆ (10 punktów)Dorosłe osobniki powinny mierzyć od 8 do 10 cm długości ciała.
KONDYCJA (10 punktów)Chomik powinien być w dobrej formie, ciekawski gdy nie śpi i przyzwyczajony do ludzi. Dobrze umięśniony i bez nadmiaru tłuszczu. Sierść powinna być o zdrowym połysku, czysta.
USZY I OCZY (5 punktów)Wielkość oczu i uszu powinna być proporcjonalna do wielkości zwierzęcia. Oczy zaokrąglone i nie powinny być wyłupiaste. Uszy stojące, zaokrąglone i widoczne ponad futrem.
UMASZCZENIE (30 punktów)Umaszczenie ocenia się zgodnie ze standardem koloru podstawowego z wyłączeniem sierści na brzuchu.
NotatkaChomicznik dżungarski okresowo zmienia umaszczenie, stąd ocenie podlegają tylko osobniki w okrywie letniej. Wszelkie oznaki sezonowej zmiany okrywy są odnotowane w ocenie (obniżają ocenę za umaszczenie).
[Tab. 1] Tłumaczenie standardu budowy chomicznika dżungarskiego. Oryginał znajdziecie na stronie: Dwarf exhibition standards [NHC].

Standard umaszczenia

Pod kątem umaszczenia mamy tutaj wyjątkową sytuację, bo hodowcy rozróżniają dżungarki o 2 typach umaszczeń:

  • oryginalne – to osobniki, których umaszczenie występuje w naturze i nie jest efektem krzyżowania przodków z chomicznikiem zabajkalskim,
  • hybrydowe – to osobniki, których umaszczenie jest efektem krzyżówki przodków dwóch gatunków.

Podsumowując – każdy „kolorowy dżungarek” jest hybrydą mającą zabajkalskich przodków, ale w przypadku Campbelli jest to nie tak oczywiste. Tutaj niezbędne jest doświadczone oko hodowcy (wyłapujące detale budowy i proporcji) oraz rodowód osobnika.

Wracając do naturalnych mutacji dżungarka, można wymienić:

  • agouti / normal – umaszczenie dzikie, czarnookie,
  • szafirowe – umaszczenie dzikie, ale „rozjaśnione”, oko w kolorze ciemno niebieskim,
  • pearl – wzór umaszczenia, odpowiadający za „wybielenie” osobnika, ale z zachowaniem widocznej m.in. linii grzbietowej,
  • merle – wzór umaszczenia, odpowiadający za „łaciatość”.

Poniżej tabela z przetłumaczonym standardem umaszczenia agouti.

Agouti / NormalStandard NHC
TOP COAT
(wierzchni kolor śierści)
Koniec włosa (około 1/3) powinien być w kolorze ciemnego brązu z wyraźnie czarną końcówką – ogólne wrażenie jest szaro-brązowe.
BASE COLOUR
(kolor „bazowy” przy skórze)
Ciemno szaroniebieskie
BELLY FUR
(sierść na brzuchu)
Białe, z niebieskoszarym odcieniem od strony skóry
FEET
(sierść na stopach)
Białe
EYES
(barwa oczu)
Czarne
EARS
(barwa uszu)
Szare, z ciemniejszymi krawędziami
ARCHES
(„łuki”)
Trzy wyraźnie zaznaczone łuki, które stanowią granicę między umaszczeniem grzbietu i brzucha. Krawędź łuków jest lekko zaznaczona czernią.
SPINAL STRIPE
(linia grzbietowa)
Czarny i równomierny pasek biegnący od linii oczu aż do nasady ogona
[Tab. 2] Tłumaczenie standardu umaszczenia agouti chomicznika dżungarskiego. Oryginał znajdziecie na stronie: Dwarf exhibition standards [NHC].

Na zdjęciu poniżej widać wyraźnie wszystkie cechy umaszczenia agouti. Warto porównać je z dzikim umaszczeniem chomicznika zabajkalskiego – różnica jest znaczna 🙂

Ciekawostka na koniec

Bonusowo w ramach ciekawostki zdradzę Wam, że dobrzy hodowcy bardzo uważają na mutację pearl. I to muszą uważać na nią w dwojaki sposób:

  • nie łączą dwóch osobników pearl, ze względu na letalność tego genu – młode będące PePe umierają przed urodzeniem,
  • nie łączą osobników pearl i merle, żeby nie mieszać obu wzorów na jednym osobniku.

Oczywiście może się zdarzyć, że powyższe połączenia zaistnieją ALE pamiętajmy, że doświadczony hodowca stosujący powyższe połączenia raczej wie „po co tak robi”. Warto spokojnie zapytać wtedy jaki cel ma dane łączenie  😉 Poniżej osobnik z czeskiej hodowli Pity o umaszczeniu pearl.

Źródła:

Link do tablicy Pinterest poświęconej chomicznikowi dżungarskiemu, w której „zbieram” zdjęcia tego gatunku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *