MLM: Trudny wybór – Chomiczek syryjski
Ostatni wpis archiwalny MLM skupiał się na głównych różnicach gatunkowych oraz systematyce chomików – Jaki gatunek wybrać?
W tym wpisie przybliżę Wam jeden z najpopularniejszych gatunków chomika na świecie – chomiczka syryjskiego / chomika syryjskiego (M. auratus). Zwierzęta te bardzo często są wybierane na pierwsze zwierze „pod opiekę” dla dzieci (oczywiście to rodzice są w pełni odpowiedzialni za zwierze).
Wygląd
Budowa ciała i wielkość
Chomiczki syryjskie są największym gatunkiem jaki możemy trzymać w domu. Zazwyczaj osiągają od 110 do ponad 230g masy ciała i +/- 15cm długości ciała. Samczyki mają dłuższe ciało niż samiczki – jeden z moich syryjków, Bambus, miał ~18cm długości.
Różnice w masie ciała mają swoje uzasadnienie w pochodzeniu zwierzęcia – większe osobniki pochodzą raczej z hodowli, gdzie hodowca dba o odpowiednią wielkość osobników (selekcja) oraz właściwe żywienie zwierząt. Drobna budowa ciała i mała masa najczęściej jest spotykana u chomików ze sklepu zoologicznego, bardzo często będących owocem chowu wsobnego.
Biorąc pod uwagę długość ich ciała bardzo ważne jest dobranie wielkości kołowrotka – mając chomika syryjskiego celujmy w kołowrotki o średnicy większej niż 27 cm. Chomik powinien być „prosty” w linii poziomej biegając w kołowrotku, inaczej trwałe wygięcie ciała w literę U będzie miało negatywny wpływ na kręgosłup zwierzęcia.
Umaszczenia
W przypadku wyboru zwierzęcia, wiele osób kieruje się też umaszczeniem. Jest to w pełni zrozumiałe i nie neguję osobistych preferencji – osobiście jestem fanką wszelkich „rudości” i czerni u chomików 😉
Chomiki syryjskie mają ogromną ilość umaszczeń, a każde z nich jest efektem danego zestawu genów. Genetyka tego gatunku jest jedną z ciekawszych i stosunkowo dobrze poznana jeśli chodzi o dziedziczenie umaszczeń.
Kolor oczu to jeden z ciekawszych tematów, bo – z niewiadomej dla mnie przyczyny – czerwonookie chomiki są mniej popularne („Demoniczne!”, „Straszne!”) niż czarnookie wśród ludzi. Za czerwony kolor oczu u syryjków odpowiada gen p (ang. pink eye) i każdy chomik będący homozygotą recesywną pp będzie posiadać czerwone oczka (mniej lub bardziej jaskrawe). Jest też możliwość, że chomik będzie miał dwukolorowe oczy – tzw. odd eye (przykład na zdjęciu poniżej – samiczka Fantine von Sweetness [@Hamsterzucht von Sweetness]). Nie jest to choroba i nie świadczy o wadzie 🙂
W Polsce aktywne są obecnie tylko dwie hodowle, z czego każda skupia się na innych umaszczeniach (pracuje z innym zestawem genów odpowiedzialnych za umaszczenie, pod tym kątem prowadzi selekcję zwierząt hodowlanych). Pamiętajmy, że hodowcy nie są od spełniania „zachcianek” co do koloru futerek i jeśli np. u mnie nie było genu Sg to nie ma co oczekiwać ode mnie chomików o umaszczeniach z grupy silver grey 😉
Nie polecam kupowania „oczami” w sklepach zoologicznych, ale o tym dlaczego nie sklepy będzie w przyszłości osobny wpis (wstawię tu link).
Zachowanie
Całość zachowania to składowa charakteru, temperamentu czy np. nawyków. Zacznijmy od tego, że:
- temperament jest cechą dziedziczną, więc np. stopień pobudliwości zwierzęcia czy „poziom agresji” może być przekazany przez przodków.
- charakter jest czymś co kształtuje się na fundamencie temperamentu i doświadczeń życiowych danego osobnika, do określonego momentu (dlatego u chomików ważna jest odpowiednia socjalizacja młodych osobników, a także odpowiedni czas ich pobytu z matką i rodzeństwem).
Biorąc pod uwagę powyższe, jeśli zależy nam na osobniku stabilnym emocjonalnie i dobrze zsocjalizowanym to zdecydujmy się na zwierzę z dobrej hodowli. Jeśli poradzimy sobie z nieco mniej stałym typem, ale nie chcemy „niewiadomej” to adopcja jest dobrym kierunkiem 🙂 Decydując się na zwierze z niewiadomego źródła gramy w loterię.
Chomiczki syryjskie w porównaniu do innych gatunków trzymanych w domu mają tendencje do:
- większej skłonności do niszczenia akcesoriów, gryzienia domków czy prętów (zwłaszcza kiedy lokum jest za małe lub nie mają innych rozrywek),
- znacznie częściej robią przemeblowania w lokum „na własną łapkę” (np. całkowite zakopanie kołowrotka ściółką w ciągu nocy – jeśli masz akwarium to pokrywa jest obowiązkowa!),
- są mistrzami ucieczek i pakowania się w kłopoty, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie lokum (klatka: odpowiednie odstępy między prętami; akwarium: solidna pokrywa) oraz wybiegu,
- częściej miewają chwilowe „zawieszenia” (choć nie jest to wyjątkowe u chomików) kiedy nasłuchują otoczenia w bezruchu,
- są nieco wolniejsze w poruszaniu się i reakcjach od chomików karłowatych (ale nadal nie są „wolne”),
- są uparte – jak dla mnie najbardziej uparte ze wszystkich gatunków, jeśli umyślą sobie „gryźć domek” to będą go gryźć i trudno im to wybić z głowy.
Podsumowanie
Chomiczki syryjskie na pewno są dobrym wyborem jeśli nasza przygoda z tymi zwierzętami ma się dopiero zacząć. Są dość duże i należy brać to pod uwagę przy kompletowaniu wyposażenia. Ich wielkość jest atutem w przypadku oswajania – często dużo bardziej boi się człowiek niż chomik (mowa o „statystycznie normalnym” osobniku).
Dla niedoświadczonych opiekunów chomiki syryjskie mają jeszcze jedną zaletę – ze względu na swoją wielkość łatwiej je „obadać” delikatnie co pozwoli szybciej wyczuć np. guzki. Łatwiej też monitorować kondycje i zdrowie zwierzęcia kontrolując masę ciała. U mniejszych chomików ich „filigranowość” wymaga już wprawy, nie mówiąc np. o roborkach 😉 Tak czy siak, każdy chomik powinien być regularnie badany przez lek. weterynarii – a im starszy, tym większej uwagi potrzebuje.