Chomiczek syryjski – omówienie standardu

Chomiczek syryjski – omówienie standardu

Syryjek (potoczna nazwa) jest najpopularniejszym gatunkiem chomika w naszych domach. Jest też jedynym trzymanym w niewoli przedstawicielem rodzaju Mesocricetus.

Wśród hodowców cieszy się bardzo dużą popularnością, a jego genetyka jest już dość dobrze znana. Choć nadal są geny unikalne (np. russian blue) czy trudne do prowadzenia linii hodowlanej (np. dark grey). Na zdjęciu poniżej osobnik o umaszczeniu golden z mojej hodowli – Little Monsters Angie Bee.

Standard budowy

Gatunek ten ma od dawna ustandaryzowany opis w NHC, który przetłumaczyłam poniżej w tabeli. W przyszłości rozwinę temat budowy o dokładniejszy wpis wraz z grafikami  🙂

KategoriaOpis
TYP (25 punktów)Ciało powinno być szerokie.i krępe. Głowa duża w stosunku do tułowia, z szeroką czaszką i krótkim, tępokształtnym* nosie.
Głowa jest dobrze osadzona, a profil pyska przechodzi gładką krzywą linią od nosa, przez czoło aż do karku.
SIERŚĆ (20 punktów)Sierść powinna być miękka i gęsta. Szczególną uwagę należy zwrócić na gęstość futra na brzuchu.
U chomików długowłosych sierść powinna być tak długa i gęsta jak to możliwe, ale należy uwzględnić płeć osobnika, tj. samce mają dłuższe futro od samic (długowłose samice nie dostają mniejszej ilości punktów za długość włosa).
Długość futra jest oceniana zgodnie ze standardem niezależnie od odmiany kolorystycznej.
WIELKOŚĆ (10 punktów)Chomik powinien być jak największy, ale nie gruby. Należy wziąć pod uwagę płeć osobnika, tj. samice są zazwyczaj większe od samców.
KONDYCJA (10 punktów)Chomik powinien być w dobrej formie, ciekawski gdy nie śpi i przyzwyczajony do ludzi. Dobrze umięśniony i bez nadmiaru tłuszczu. Sierść powinna być o zdrowym połysku, czysta.
USZY I OCZY (5 punktów)Oczy są duże, wydatne i szeroko rozstawione.
Uszy są duże, szeroko rozstawione. Noszone prosto i rozłożone kiedy chomik nie śpi.

Możliwe kolory oczu (w zależności od genetyki chomika):
• żywo różowe
• czerwone
• burgundowe
• winne
• rubinowe
• granatowe
• ciemno brązowe
• czarne
UMASZCZENIE (30 punktów)U chomików ze wzorem przyznaje się maksymalnie:
• 15 punktów za kolor i znaczenia,
• 15 punktów za wzór.

Wskazany kolor podstawowy dotyczy całego zwierzęcia, z wyłączeniem sierści na brzuchu.

Białe stopy są dopuszczalne we wszystkich umaszczeniach, jednak inne nieprzewidziane znaczenia przez standard umaszczenia skutkują niższą oceną.

Użycie słowa „ciało” odnosi się do naturalnej barwy skóry chomika.
Notatka [przypis tłumacza]* Nos nie powinien przypominać „szczurzego”, a raczej okrągły kształt pyska – patrząc z góry oraz z profilu.
[Tab. 1] Tłumaczenie standardu budowy chomiczka syryjskiego. Oryginał znajdziecie na stronie: Syrian exhibition standards [NHC].

Shani von Schtaubing (na zdjęciu poniżej) była moją pierwszą samicą hodowlaną. Jej umaszczenie to golden tortoiseshell (szylkret), a włos miała jak na samicę dość krótki (jej córka, LM Angie Bee miała bujniejszy włos – zdjęcie wyżej) 🙂 Bardzo dobrze widać profil głowy chomiczka syryjskiego – krótki nos, a cała czaszka jest „zaokrąglona” gdy patrzymy z boku.

Standard umaszczenia

W przypadku chomiczka syryjskiego mamy całą gammę znanych umaszczeń. Posłużę się jednak ich naturalnym umaszczeniem – golden, żeby przestawić Wam jak wygląda standard umaszczenia.

Każda ustandaryzowana odmiana barwna (mutacja lub zbiór mutacji określających dany kolor futra) jest opisana w takim samym schemacie. Wyjątkiem są umaszczenia self, które charakteryzują się jednolitym kolorem na całym ciele zwierzęcia (np. bez pasków policzkowych).

Golden (Wild type agouti)Standard NHC
TOP COAT
(wierzchni kolor śierści)
Nasycony mahoniowy kolor o czerwonawym odcieniu, sięga aż do 1/3 długości włosa.
BASE COLOUR
(kolor „bazowy” przy skórze)
Ciemno szaroniebieskie.
BELLY FUR
(sierść na brzuchu)
Kolor kości słoniowej z szarym podszerstkiem.
CRESCENTS
(półksiężyce)
Kolor kości słoniowej, wpadający niemal w biel.
TICKING
(kolor samej końcówki włosa)
Mocny i równomierny czarny ticking, z wyraźniejszą linią grzbietową oraz przyciemnieniem na głowie. Pysk ciemniejszy z wyraźnymi ciemnymi obwódkami wokół oczu.
CHEST BAND
(w dosłownym tłumaczeniu „pasek na piersi”)
Ciemnobrązowy mahoń.
CHEEK FLASHES
(paski policzkowe)
Czarne.
EYE COLOUR
(barwa oczu)
Czarne.
EAR COLOUR
(barwa uszu)
Ciemnoszare, niemal czarne.
[Tab. 2] Tłumaczenie standardu umaszczenia golden chomiczka syryjskiego. Oryginał znajdziecie na stronie: Syrian exhibition standards [NHC].

Na zdjęciu poniżej świetnie wybarwiony golden krótkowłosy – samiec Picus’ Destiny Junior. Wyraźnie widoczne znaczenia (paski policzkowe, półksiężyce) oraz ticking.

Na poniższym zdjęciu mamy umaszczenie z grupy self (tj. bez znaczeń) – tego samca ściągnęłam z Holandii, a jest on umaszczenia honey black (nałożenie działania 3 mutacji: black, cinnamon i yellow). Lindenholt’s Wizard miał też bardzo gęste i długie futro.

Ciekawostki na koniec

  • W przypadku syryjków możliwe są różne rodzaje włosa nie tylko ze względu na długość, ale też jego budowę. Mówiąc o długości wyróżniamy: bezwłose (ich rozmnażanie jest nieetyczne), krótkowłose i długowłose. A w przypadku budowy włosa:
    • satynowe (zdjęcie poniżej) – włos o połysku, a efekt satyny może być „podwójny” (gdy mamy homozygotę) – wtedy włos jest bardzo słaby i bywa łamliwy, więc odradza się łączenie „satyn” bezpośrednio ze sobą,
    • rex – włos jest kręcony, łącznie z wąsami.
  • Hodowcy unikają niektórych łączeń genetycznych ze względu na np. letalność danej mutacji, gdy jest homozygotą. Są też linie ciężkie w pracy hodowlanej ze względu na małą popularność genu w populacji – tutaj dobrym przykładem jest dark grey, a więcej możecie poczytać na stronie hodowli Podrik Hamstery w artykule „Dark grey – szara NIEcodzienność„.

Źródła:

Link do tablicy Pinterest poświęconej chomiczkowi syryjskiemu, w której “zbieram” zdjęcia tego gatunku ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *